Skip to content

Yamaçparaşütü Başlangıç Eğitimi (P2)

Yamaç paraşütü başlangıç kursu:

Yamaç paraşütü başlangıç kurslarımıza 16 yaşından gün almış herkes katılabilir. Kurslarımız 10 saat teorik, 3 saat yer eğitimi ve 10 uçuşu kapsar.

Teorik eğitimde; Malzeme bilgisi, yamaç paraşütünün yapısı ve kısımları, korunması saklanması ve bakımı, airodinamik, kalkış, uçuş, sevk idare ve iniş, hava trafik kuralları, meteoroloji, acil durumlar dersleri verilir.

Yer çalışması : Uçuştan önce kalkışın yerde çalışılması ve pilot adayı tarafından paraşütün tanınma aşamasıdır, Aday paraşütü düzgün pozisyonda tepesine getirinceye kadar çalışılır.

Uçuş : Başlangıç kursunda amaç pilotun düzgün ve emniyetli bir şekilde kalkması, uçuşta verilen kumandalara uyması ve kurallara uygun bir şekilde inmesi beklenir.

Başlangıç kursunda pilot adaylarının uçabileceği havaya eğitmenler karar verirler, kalkış eğitmen gözetiminde 50-70m den yaptırılır, gene eğitmenin telsiz kontrolü ile uçuş ve yerdeki eğitmenin telsiz komutuyla iniş yaptırılır. Pilot adayının gelişme durumuna göre verilen komutlar azaltılır ve daha yüksekten uçurulur.

Yamaç paraşütü başlangıç kursunu alan bir kursiyer eğitmen kontrolü olmaksızın uçuş yapamaz.

Başlangıç kursunu bitirenler istedikleri taktirde ileri düzey yamaç paraşütü kurslarına katılabilirler. Bu kursu başarı ile bitirenler kulüp pilotu olmaya hak kazanırlar ve kendi istekleriyle uçuşa gidebilirler.