Tandem Uçuş Nedir?

Yamaç paraşütü ile tandem uçuş herhangi ir uçuş tecrübeniz olmasa dahi paraşütünüzün bir pilot tarafından uçurulduğu , sizlere de anın keyfini çıkarmanın kaldığı uçuş tipidir.

Peki yamaç paraşütü nedir?

Motorlu olmayan bir hava taşıtı olan yamaç paraşütü'nde uçuşlar yamaçtan aşşağı doğru koşularak kalkış yapılır. Paraşüt koşarak havalandırılır ve süzülmeye başlar.Yolcular pilota özel bir düzenek vasıtası ile ayrı bir harness'e (oturma düzeneği) bağlanır.

Uçuşlar nasıl gerçekleştirilecek ?

Uçuş öncesinde gerekli güvenlik ekipmanları kask,dizlik eldiven temini yapılır. Arazi şartları açısından araziye uyumlu bir ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir.Uçuş esnasında video kaydınız alınır. Video için ekstra bir ücret talep edilmez.

Uçuş bölgesi neresi olacak?

Rüzgar yönü , şiddeti gibi kalkışa etki eden parametreler değerlendirildikten sonra uygun zamanı yolcuya bildiririz. Genellikle Ankara   Ayaş   Kumludoruk yamaç paraşütü kalkış alanını kullanmaktayız.

Uçuş bölgesine ulaşım nasıl olur ?

Eğer kulüp olarak bir bölgeye faaliyet düzenlemişsek şehir merkezinden sabah erken saatlerde kalkış noktasına varış için servis planlıyoruz. Dilerseniz bizimle birlikte gün boyu etkinliğe katılabilirsiniz.Alternatif olarak ayaş bölgesine kendi aracınız veya toplu taşıma ile ulaşırsanız size kalkış noktasına getirecek veya eşlik edecek arkadaşlarımız olacaktır.

Peki uçuş alanına geldikten sonra korkup vazgeçersem ?

Eğlence ve adrenalin için yaptığımız bu sporda korku da bir miktar mevcut. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız uçuştan vazgeçebilirsiniz.

Uçuş ne kadar sürmekte ?

Biraz teknik olarak bahsetmek gerekir ise meteorolojik şartlar ve bazı coğrafi özellikleri kullanarak kalkış yaptığımız noktadan daha yüksek irtifalara çıkıyoruz. Kalkış noktasının yaklaşık yüksekliği 350 metre olup 2000 metre civarlarına kadar yükselme şansımız mevcut. Bu gibi durumlarda uçuşunuz 30-45 dk arası sürebilmektedir. Ancak bu olumlu şartları engelleyen bazı durumlarda uçuş yaklaşık 15 dk kadar da sürebilmekte. Bu gibi durumlarda 2. sorti uçuş yaparak yolcumuzu memnun etmeye çalışıyoruz.